Nowoczesne biuro, czyli przestrzeń motywująca do pracy

Najlepsze meble do biura i domu

Nowoczesne biuro, czyli przestrzeń motywująca do pracy

Nowoczesne biuro – korzyści

Jednym z najtrudniejszych wyzwań stawianych przed pracodawcami okazuje się być motywowanie pracowników do efektywnego wykonywania zadań zawodowych. Formą zachęcania do pracy może być przestrzeń, w której na co dzień obracają się zatrudnieni. W jaki sposób zaprojektować nowoczesne biuro, by połączyć jego funkcjonalność z wysokimi aspektami estetycznymi? 

Projektant, czy zrealizowanie własnej wizji?

Podstawowym pytaniem, na jakie powinien odpowiedzieć sobie przedsiębiorca tworzący przestrzeń do pracy, powinno być to, czy projekt opierać się będzie na własnych pomysłach, czy wizji opracowanej z architektem? Może się bowiem okazać, że spojrzenie profesjonalisty na wybraną przestrzeń będzie nieocenione. Tym bardziej, że podczas tworzenia nowoczesnego biura można kierować się określonymi kryteriami, które w swojej pracy mieli okazję stosować wynajęci projektanci wnętrz.

Nowoczesne biuro powinno być przede wszystkim doskonale oświetlone – jeśli niemożliwe jest zapewnienie stałego dostępu światła dziennego, to warto zaopatrzyć się w efektywne oświetlenie sztuczne. Dobrą podstawą do stworzenia przestrzeni do pracy będzie szklany biurowiec, który obecnie stał się symbolem nowoczesności. Jeśli jednak przedsiębiorca nie dysponuje środkami na wynajęcie lokalu w tego typu budynku, również ze starej hali magazynowej można wykonać efektowne biuro na miarę współczesnych czasów. 

Powierzchnia podzielona na strefy 

Prace nad zrealizowaniem projektu powinny rozpocząć się od podzielenia obiektu na strefy. Warto wyznaczyć miejsca, w których staną stanowiska pracy, recepcja, biuro prezesa, czy sala konferencyjna. W nowoczesnym obiekcie nie może zabraknąć także specjalnej strefy socjalnej, gdzie zatrudnieni będą mogli spędzić swoją przerwę od pracy. Najlepiej, gdy będzie ona wyposażona w biurową lodówkę, czy wielofunkcyjny ekspres do kawy, dostępny dla każdego z pracowników. Biura, w których praca obejmuje archiwizowanie dokumentów, nie powinny zapomnieć o specjalnym pomieszczeniu na akta. To właśnie tam powinny znajdować się również przydatne sprzęty do powielania dokumentów, czy ich skanowania. Właściciele nowoczesnych biur powinni pomyśleć także o specjalnych zabezpieczeniach do pomieszczeń, w których przechowywane są archiwalne dokumenty. Przydatne mogą okazać się zamki na karty magnetyczne, których posiadacze zyskają dostęp do pomieszczenia. 

Wyposażenie stanowisk w nowoczesnym biurze

O standardzie danego biura najlepiej świadczy jego wyposażenie. Nie chodzi jedynie o designerskie meble, choć i te warto umieścić w biurowcu, lecz przede wszystkim o wyposażenie stanowisk pracy. Zatrudniając w swojej firmie pracowników trzeba zadbać o odpowiedni komfort ich pracy, a także meble i akcesoria wpisujące się w obraz nowoczesności. Stanowiska powinny znajdować się na otwartej przestrzeni – bez dzielenia ich na konkretne pokoje. Obok wyjątkowych biurek i krzeseł warto zaopatrzyć się w specjalne tablice, ułatwiające opracowywanie zatrudnionym projektów, zapisywanie ważnych informacji, czy celów do osiągnięcia. Warto, by każdy z pracowników miał dostęp do nowoczesnego komputera, wpisującego się w estetykę biura. 

Na tak stworzonej przestrzeni dominować powinny surowe materiały, które wspólnie stworzą wymarzony obraz nowoczesności. Szklane ściany lub przegrody mogą być uzupełniane drewnianymi podłogami, ceglanymi ścianami, czy skórzanymi meblami o nietuzinkowych kolorach. W końcu niewykluczone, by nowoczesne biuro utrzymane było w zróżnicowanej kolorystyce. O powadze miejsca świadczą bowiem ludzie, a osoby zmotywowane do pracy wyglądem swojego biura wykonują ją na najwyższym poziomie.